Fine Dining Week w Restauracji Villa Gardena

W dniach 28 sierpnia- 11 września 2019 Restauracja Villa Gardena bierze udział w Fine Dining Week. Jest to festiwal sztuki restauracyjnej odbywający się w największych miastach Polski. To pięciodaniowe doświadczenie restauracyjne najwybitniejszych Szefów Kuchni w Polsce.

Fine Dining Week w Restauracji Villa Gardena

Fine Dining Week dedykowany jest najwyższemu poziomowi sztuki i kultury restauracyjnej. To wyjątkowa okazja na wielozmysłowe i wielodaniowe doświadczenie najwybitniejszych Restauracji w festiwalowej cenie 129 złotych.

Podczas Festiwalu przekonać się można, że sztuka restauracyjna najwyższej próby to znacznie więcej niż kulinarne rzemiosło. Fine dining to bowiem przede wszystkim jakość gourmet, kulinarna sztuka kompozycji smaków oraz mistrzostwo w kreowaniu wielozmysłowego doświadczenia dla najbardziej wymagających Gości. Festiwal jest wyjątkową okazją na poznanie w gronie najbliższych świata bezkompromisowej jakości, ekskluzywnego charakteru, eksperckiej tradycji i nowoczesnej odwagi w kreowaniu trendów. Restauracje uczestniczące w Festiwalu nagradzane są m.in. rekomendacjami Michelin, czy Gault & Millau.

Dominik Duraj, Szef Kuchni Restauracji Villa Gardena, przygotował dwa autorskie zestawy menu:


Pstrąg, burak, jałowiec
Ziemniak, borowik, drożdże
Okoń morski, brukselka, porzeczki
Perliczka, kalafior, jagody
Śliwka, czekolada, chałka

lub menu wegetariańskie

Burak, wiśnie, jałowiec
Ziemniak, borowik, drożdże
Brukselka, wędzony ser, porzeczki
Kalafior, jagody, orzech włoski
Śliwka, czekolada, chałka

Rezerwacji miejsc można dokonać poprzez stronę Festiwalu: https://finediningweek.pl/ 

Ilość miejsc ograniczona. 

Zapraszamy!