Nowe otwarcie restauracji

W piątkowy wieczór, 8 lutego, w Villa Gardena odbyła się kolacja z okazji nowego otwarcia restauracji, prezentująca zebranym gościom nowe menu.

Nowe otwarcie restauracji

Szef kuchni - Dominik Duraj wybrał kilka nowych dań, które od dzisiaj znajdują się w stałej ofercie:

  • tatar z troci z piklowaną kalarepą i awokado,
  • krem ziemniaczany ze świeżą truflą,
  • łosoś jurajski podany z sałatką z jabłka i pora, ze szpinakiem i sosem maślanym,
  • gęś z kopytkami, brukselką i sosem wiśniowym,
  • beza z kremem cytrynowym i sorbetem malinowym,
  • ciasto czekoladowe z kremem waniliowym i sorbetem wiśniowym.

Zebrani gości chwalili również przyjemną atmosferę panującą w restauracji, możliwość ogrzania się przy kominku w sercu zaśnieżonego Parku Śląskiego oraz muzykę na żywo, która tego wieczoru wypełniała restaurację. 

– W restauracji Villa Gardena stawiamy na nowoczesną kuchnię międzynarodową, która – ze względu na miejsce i otoczenie, w jakim się znajdujemy – akcentuje mocno naturę, las i ogród. Założyliśmy, że nasze potrawy będą proste, jednak przyrządzane w niestandardowy sposób. Wyróżnia nas doskonały produkt i efektowny sposób podania mówi Dominik Duraj, Szef Kuchni Villa Gardena. W nowym, sezonowym menu znalazły się dania mięsne oraz wegetariańskie, m.in.: pieróg z kaczką, sałaty ze smażonymi sardelami lub kozim serem, zupa z kiszonych ogórków z wędzonym pstrągiem, łosoś jurajski, polik wołowy, gęsina, biodrówka jagnięca oraz steki z domowymi frytkami i dodatkami. Na deser zjeść można m.in.: bezę, ciasto czekoladowe lub racuchy z jabłkami.

Kreatywność kuchni, jak i charakter samej restauracji oddaje 5-daniowe menu degustacyjne, wybierane danego dnia z karty. 

– Mamy taką zasadę, że przy zamówieniu menu degustacyjnego, najpierw rozmawiamy z gośćmi, pytamy o ich preferencje, ewentualne alergie. Zależy nam na tym, by to była niespodzianka i za każdym razem wielka kulinarna przygodadodaje Dominik Duraj

Gault&Millau publikuje co roku „Żółty Przewodnik”, w którym ocenia najlepsze w danym kraju restauracje. Dominik Duraj został nominowany do tytułu Szefa Roku 2018, w roku 2017 r. zdobył tytuł Szefa Roku Polski południowej. Villa Gardena w tym samym konkursie otrzymała dwie czapki z maksymalną liczbą punktów przyznawanych na podstawie jakości produktów, smaku, wyglądu oraz sposobu podania jedzenia. Istotne w ocenie są także obsługa, wystrój oraz atmosfera, jaka panuje w restauracji.