Katowice i okolice

Restauracja Villa Gardena zlokalizowana jest jedynie 8 minut jazdy samochodem od Strefy Kultury.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach – największe i najnowocześniejsze centrum kongresowe w Polsce zostało wybudowane w latach 2011–2015. Właścicielem obiektu jest Miasto Katowice. Od maja 2016 centrum jest zarządzane przez firmę PTWP Event Center. Budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego został zaprojektowany przez utytułowaną warszawską pracownię architektoniczną Jems Architekci. Obiekt powstał na terenach poprzemysłowych i w swojej architekturze nawiązuje do górniczych tradycji.

Spodek - oddany do użytku w 1971 roku, to unikalny obiekt w skali całego kraju z bogatym dorobkiem wydarzeń rozrywkowych, sportowych i kongresowych. Wpisał się na stałe w krajobraz Katowic i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury w Polsce. Od wielu lat Spodek jest miejscem wielkich wydarzeń światowej klasy jakimi są koncerty i imprezy sportowe.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) – autorski projekt architekta Tomasza Koniora. Nowoczesny obiekt usytuowany jest w Katowickiej Strefie Kultury tuż obok MCK i katowickiego Spodka. To co czyni ten obiekt jednym z najlepszych w Europie to wielka, nowoczesna sala koncertowa na 1800 słuchaczy. O perfekcyjną akustykę i doznania muzyczne zadbał Yasuhisa Toyota – światowej sławy akustyk. Całość sali wykonana została ze szlachetnych materiałów, z dużym udziałem drewna. Sala zachwyca Gości, słuchaczy oraz muzyków z całego świata, którzy przyjeżdżają tu koncertować.

Muzeum Śląskie – kompleks kilku budynków powstały na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice jest zupełnie unikatowy, gdyż główna część wystawiennicza znajduje się pod powierzchnią ziemi. Cześć użytkowa kompleksu to aż 25 tys. m², a wystawiennicza 6 tys. m². Nowoczesna konstrukcja zaprojektowana została przez austriacką pracownię Riegler Riewe Architekten z Grazu. Historyczny krajobraz miejsca, wraz z kopalnianym szybem widokowym, wypełniony został szklanymi kontenerami, których wewnętrzne oświetlenie daje nietuzinkowy efekt wizualny na zewnątrz. Szklane konstrukcje dają możliwość zwiedzania w świetle dziennym, mimo iż znajdują się one na głębokości ponad 14 metrów poniżej poziomu terenu.